wtorek, 26 kwietnia 2011

Szybka zmiana adresu IP w komputerze

Często zdaża się, że pracujemy w różnych sieciach, w których adresy IP są różne. To powoduje, iż za każdym razem gdy przełączamy się pomiędzy sieciami trzeba dokonać zmiany adresu IP, tak aby była możliwa komunikacja z innymi urządzeniami w danym LAN-ie bądź do internetu. Nie ma problemu jak wszystko odbywa się poprzez serwery DHCP. Wtedy wystarczą domyślne ustawienia karty sieciowej czyli pobieranie adresu z serwera DHCP. Inaczej jest gdy serwer DHCP w danej sieci jest wyłączony i aby się do niej dostać musimy ustawić odpowiednie parametry na karcie sieciowej. Ręczna zmiana adresów pociąga za sobą jeszcze konieczność zapamiętania poprzednich ustawień. Jeżeli pracujemy w kilku różnych miejscach, za każdym razem musimy dokonywać zmian konfiguracji karty sieciowej, co w przypadku większej mobilności staje się uciążliwe.
Z pomocą w takich sytuacjach przychodzą nam różne narzędzia. Jednym z nich jest sprytny programik NetSetMan, który jest darmowy do niekomercyjnego użycia i do tego po polsku.
Po zainstalowaniu możemy go użyć w jednym z dwóch trybów: kompaktowym i pełnym. Domyślnie otwiera się tryb pełny. Na tryb kompaktowy możemy się przełączyć klikając na napis Tryb kompaktowy w prawym górnym rogu okna aplikacji. Powrót do trybu pełnego odbywa się w ten sam sposób.
W programie mamy do dyspozycji 6 pozycji ustawień sieci. Wyboru pomiędzy nimi dokonujemy klikając na odpowiednią zakładkę od SET1 do SET6.

Praca w trybie pełnym
Aby zdefiniować dane ustawienie najpierw musimy wybrać kartę sieciową. Odbywa się to w górnym polu wyboru.
Następnie zaznaczamy (wybieramy) pole IP. i określamy czy adres a być pobierany z serwera dhcp (Ustaw adres IP automatycznie) czy zdefiniowany ręcznie na stałe (Użyj następującego adresu IP). Jeżeli wybierzemy tą druga mozliwość należy wypełnić pola Adres IP, Maska podsieci i Brama domyślna.
Z lewej strony pola Maska podsieci znajduje się mały plusik "+". Kliknięcie na niego umożliwi nam dodanie alternatywnych adresów do tego ustawienia.
W ten sam sposób dodajemy serwer DNS, zaznaczając odpowiednie pole Serwer DNS. W przypadku pracy z internetem prawidłowe wypełnienie DNS jest niezbędne do nawiązania komuniacji. Przykładowe serwery DNS:
- TPSA - dns1: 194.204.159.1, dns2: 194.204.152.34 lub dns3: 212.191.132.126,
- home.pl - 212.85.112.37, 213.25.47.166 lub 216.93.164.222,
- dart.man.olsztyn.pl - 213.184.16.1
- dns.man.lodz.pl - 212.51.192.2
- dns1.task.gda.pl - 153.19.0.50
- open DNS - 208.67.222.222, alternatyny - 208.67.220.220 - przydatne gdy chcesz przyspieszyć internet artykuł z PC World

Te ustawienia wystarczą do prawidłowej pracy z większością sieci. Jeśli potrzebujemy jeszcze serwera WINS lub zdefiniować inne ustawienia, np. zdefiniować drukarkę, czy też nadać specjalną nazwę dla naszego komputera w danym LAN-ie itp nalezy zaznaczyć odpowiednie pole i wpisać odpowiednie wartości.
Po zapisaniu naszych ustawień program jest skonfigurowany do prawidłowej pracy.

Ikona programu pokazuje się w prawym dolnym rogu Windows, wśród innych uruchomionych programów. Najechanie na nią myszą powoduje wyświetlenie aktualnych ustawień karty sieciowej. Natomiast zmiany sieci dokonuje się klikając prawym klawiszem nyszy na tej ikonie i wybierając odpowiednie ustawienia SET1 do SET6. Wybierając pozycje ostatnią NetSetMan otwieramy okno programu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz