wtorek, 26 kwietnia 2011

Tryb Windows XP dla Windows 7

Tryb Windows XP został zaprojektowany specjalnie w Windows 7 w celu zapewnienia zgodności ze starszymi programami, ma umożliwiać uruchomienie starszych programów biurowych/biznesowych, które z różnych względów mogą odmówić działania na Windows 7. Jest dostępny w edycjach Professional, Ultimate i Enterprise ale na forach pojawiły sie informacje, że można go także uruchomić na wersjach Home (W7 home premium, dla wszystkich, przetestuj tryb XP, jak zrobić tryb XP dla W7 home). Do prawidłowego działania tego trybu jest niezbędne zainstalowanie na komputerze Windows Virtual PC.
Więcej informacji na temat działania i instalowania Trybu XP można znaleść tu:
- pcarena.pl
- virtual PC
- Tryb XP mode

Tu można pobrać Tryb XP (450MB) i Windows Virtual PC (9MB)

Irytująca autokorekta w trakcie pisania dokumentu w MS Word

Domyślnie autokorekta jest włączona w Wordzie. To powoduje, że często w trakcie pisania Word sam zamienia nam tekst na to co ma zdefiniowane w swoich ustawieniach. Po takiej autokorekcie często fragmenty tekstu będą niezgodne z tym co chcieliśmy w tekscie wyrazić. To powoduje, mamy chęć wyrzucić komputer gdy po raz kolejny poprawiamy to co nam poprawił komputer. Aby takie sytuacje nie występowały należy tą autokorektę wyłączyć. Jak to zrobić?

MS Word 2003
Wybieramy menu Narzedzia, Opcje Autokorekty i w nowootwartym oknie wyłączamy wszystkie opcje od góry do dołu. Jeżeli przeszkadzają nam jeszcze modyfikacje cudzysłowów, liczb, czy ułamków to wybieramy w tym oknie u góry zakładkę Autoformatowanie podczas pisania i odznaczamy to wszystko czego nie chcemy. Tak samo możemy wyłączyć sugestie Worda autouzupełniania wybierając zakładkę Autotekst i wyłączając Pokaż sygestie Autouzupełniania. Po zatwierdzeniu wszystkich zamian możemy pracować dalej.

MS Word 2007
Wybieramy okrągły Przycisk pakietu Office - lewy górny róg MS Word. Na dole nowootwartego okna wybieramy Opcje programu Word. Z lewej strony okna wybieramy Sprawdzanie, i z prawej strony klikamy przycisk Opcje Autokorekty. Reszta ustawień odbywa się w taki sam sposób jak powyżej.

MS Word 2010
Wybieramy menu Plik, Opcje. W otwartym oknie wybieramy po lewej Sprawdzanie i z prawej strony klikamy przycisk Opcje Autokorekty. Reszta ustawień odbywa się w taki sam sposób jak powyżej.

Zmiana wielkości liter w MS Office

Jeżeli zapisaliśmy jakiś tekst dużymi literami i chcemy teraz zmienić go na małe litery lub jak w zdaniu - od dużej litery, wystarczy zaznaczyć cały tekst, który chcemy zmienić, a następnie naciskamy klawisze Shift + F3. Każdorazowe naciśnięcie kombinacji klawiszy Shift + F3 powoduje zmianę wielkości liter: na duże litery, na małe, każde zdanie z dużej litery.

Szybka zmiana adresu IP w komputerze

Często zdaża się, że pracujemy w różnych sieciach, w których adresy IP są różne. To powoduje, iż za każdym razem gdy przełączamy się pomiędzy sieciami trzeba dokonać zmiany adresu IP, tak aby była możliwa komunikacja z innymi urządzeniami w danym LAN-ie bądź do internetu. Nie ma problemu jak wszystko odbywa się poprzez serwery DHCP. Wtedy wystarczą domyślne ustawienia karty sieciowej czyli pobieranie adresu z serwera DHCP. Inaczej jest gdy serwer DHCP w danej sieci jest wyłączony i aby się do niej dostać musimy ustawić odpowiednie parametry na karcie sieciowej. Ręczna zmiana adresów pociąga za sobą jeszcze konieczność zapamiętania poprzednich ustawień. Jeżeli pracujemy w kilku różnych miejscach, za każdym razem musimy dokonywać zmian konfiguracji karty sieciowej, co w przypadku większej mobilności staje się uciążliwe.
Z pomocą w takich sytuacjach przychodzą nam różne narzędzia. Jednym z nich jest sprytny programik NetSetMan, który jest darmowy do niekomercyjnego użycia i do tego po polsku.
Po zainstalowaniu możemy go użyć w jednym z dwóch trybów: kompaktowym i pełnym. Domyślnie otwiera się tryb pełny. Na tryb kompaktowy możemy się przełączyć klikając na napis Tryb kompaktowy w prawym górnym rogu okna aplikacji. Powrót do trybu pełnego odbywa się w ten sam sposób.
W programie mamy do dyspozycji 6 pozycji ustawień sieci. Wyboru pomiędzy nimi dokonujemy klikając na odpowiednią zakładkę od SET1 do SET6.

Praca w trybie pełnym
Aby zdefiniować dane ustawienie najpierw musimy wybrać kartę sieciową. Odbywa się to w górnym polu wyboru.
Następnie zaznaczamy (wybieramy) pole IP. i określamy czy adres a być pobierany z serwera dhcp (Ustaw adres IP automatycznie) czy zdefiniowany ręcznie na stałe (Użyj następującego adresu IP). Jeżeli wybierzemy tą druga mozliwość należy wypełnić pola Adres IP, Maska podsieci i Brama domyślna.
Z lewej strony pola Maska podsieci znajduje się mały plusik "+". Kliknięcie na niego umożliwi nam dodanie alternatywnych adresów do tego ustawienia.
W ten sam sposób dodajemy serwer DNS, zaznaczając odpowiednie pole Serwer DNS. W przypadku pracy z internetem prawidłowe wypełnienie DNS jest niezbędne do nawiązania komuniacji. Przykładowe serwery DNS:
- TPSA - dns1: 194.204.159.1, dns2: 194.204.152.34 lub dns3: 212.191.132.126,
- home.pl - 212.85.112.37, 213.25.47.166 lub 216.93.164.222,
- dart.man.olsztyn.pl - 213.184.16.1
- dns.man.lodz.pl - 212.51.192.2
- dns1.task.gda.pl - 153.19.0.50
- open DNS - 208.67.222.222, alternatyny - 208.67.220.220 - przydatne gdy chcesz przyspieszyć internet artykuł z PC World

Te ustawienia wystarczą do prawidłowej pracy z większością sieci. Jeśli potrzebujemy jeszcze serwera WINS lub zdefiniować inne ustawienia, np. zdefiniować drukarkę, czy też nadać specjalną nazwę dla naszego komputera w danym LAN-ie itp nalezy zaznaczyć odpowiednie pole i wpisać odpowiednie wartości.
Po zapisaniu naszych ustawień program jest skonfigurowany do prawidłowej pracy.

Ikona programu pokazuje się w prawym dolnym rogu Windows, wśród innych uruchomionych programów. Najechanie na nią myszą powoduje wyświetlenie aktualnych ustawień karty sieciowej. Natomiast zmiany sieci dokonuje się klikając prawym klawiszem nyszy na tej ikonie i wybierając odpowiednie ustawienia SET1 do SET6. Wybierając pozycje ostatnią NetSetMan otwieramy okno programu.

Jak można odczytać dokument OpenOffice (.ODT, .ODS, .ODP) za pomocą MS Office 2007?

Dotychczas nie było możliwe otwieranie bądź zapisywanie za pomocą Microsoft Office (Word, Excel, PowerPoint) dokumentów w formacie Openoffice. Microsoft stanął jednak niedawno na wysokości zadania i udostępnił taką możliwość w najnowszym ServicePack-u do MS office 2007.
Po zainstalowaniu SP2 do Microsoft Office 2007 jest możliwe zarówno odczytywanie jak i zapisywanie plików w formatach OpenOffice (.ODT - Word, .ODS - Excel i .ODP - PowerPoint). Wystarczy wybrać z menu Zapisz jako, następnie Plik tekstowy OpenDocument i i nadać nazwę dokumentowi. Nadanie rozszerzenia .ODT wykona się automatycznie. Analogicznie wyglada sprawa z Excelem i PowerPointem.
W MS Office 2010 funkcja zapisywania dokumentów w formacie OpenOffice została zaimplementowana od początku. Z tym, że format dokumentu wybiera standardowo tak jak inne: Wybieramy z menu Plik funkcję Zapisz jako, a następnie na dole nowootwartego okna w polu Zapisz jako typ: wybieramy Plik tekstowy OpenDocument (*.odt) lub Arkusz kalkulacyjny OpenDocument (*.ods) (w przypadku Excela) czy Prezentacja OpenDocument (*.odp) (PowerPointa).
Sytuacja odwrotna, czyli zapisywanie i odczytywanie dokumentów Microsoft office za pomocą OpenOffice była możliwa od początku istnienia pakietu OpenOffice.

Jak usunąć foldery dokumentów innych uzytkowników z okna "Mój komputer"

Gdy otwierasz okno Mój komputer u góry pojawiają się skróty do folderów "Moje dokumenty" wszystkich użytkowników komputera. Aby usunąć te skróty należy:
1. Uruchomić edytor rejestru regedit.exe
2. Wyszukać w lewym oknie gałąź [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\MyComputer\NameSpace\DelegateFolders]
3. W tej gałęzi wyszukać klucz {59031a47-3f72-44a7-89c5-5595fe6b30ee}, usunąć go, klikając na jego nazwie prawym klawiszem myszy i wybierając polecenie usuń

Po ponownym otworzeniu okna Mój komputer powyższe skróty znikną.

Aby wrócić do stanu poprzedniego należy w tej samej gałęzi wstawić ten sam klucz, tj. {59031a47-3f72-44a7-89c5-5595fe6b30ee} z pustą wartością domyślną

Przeniesienie Roli serwera NTP na nowy kontroler domenty Windows 2008

Jak przenieść rolę serwera czasu NTP na nowy kontroler domeny.
Poniżej krótka instrukcja.

Na starym kontrolerze nalezy uruchomić następujące polecenia linii komend:

w32tm /config /syncfromflags:domhier /reliable:no /update
net stop w32time
net start w32time


Następnie na nowym kontrolerze domeny uruchomić następujące instrukcje:

w32tm /config /manualpeerlist:tempus1.gum.gov.pl /syncfromflags:manual /reliable:yes /update
net stop w32time
net start w32time


Następnie wymusić synchronizację z zewnętrznym źródłem czasu poleceniem:

w32tm /resync

I sprawdzic czy nowe ustawienia źródła czasu wykonały się prawidłowo:

w32tm /query /source

I to wszystko. Po tej zmianie wszystkie komputery w domenie powinny się automatycznie zacząć synchronizować z nowym serwerem czasu.

Jeżeli będą problemy z synchronizacją na innych serwerach i komputerach nalezących do domeny należy na każdym z tych komputerów wykonać polecenia:

w32tm /config /update /syncfromflags:DOMHIER
net stop w32time && net start w32time


i sprawdzić czy synchronizacja zadziałała:

w32tm /query /status

Więcej informacji znajdziecie na stronie technicznej Microsoftu

Jak wstawić znak paragrafu i inne znaki

Wstawianie znaku paragrafu § można zrealizować na kilka sposobów:

Sposób 1

Wpisanie z klawiatury numerycznej kodu znaku. Robi się to trzymając naciśnięty lewy Alt wpisujemy 0167 z klawiatury numerycznej (musi być wciśnięty NumLock - świeci się odpowiednia dioda informacyjna na klawiaturze!!!)

Sposób 2

Wyszukanie znaku w dostępnych symbolach. W wordzie 2007:
- wybieramy wstążkę (zakładkę) Wstawianie,
- z jej prawej strony klikamy Symbol i w rozwiniętym oknie klikamy Więcej symboli,
- w oknie Symbol wybieramy naszą czcionkę, którą piszemy dokument (zamiast Symbol), np. Times New Roman,
- w wyświetlonym zestawie dostępnych znaków przewijamy suwak z prawej strony w dół i mniej wiecej na środku znajdujemy symbol paragrafu §,
- klikamy na niego - wtedy na dole pojawia się informacja o tym znaku, m.in. jego klawisz skrótu Alt+0167 o którym pisałem wcześniej,
- w celu wstawienia znaku w miejscu kursora klikamy na dole okna przycisk Wstaw.
Okna symboli możemy nie zamykać. Przenosimy je na bok aby nie przeszkadzało w edycji i kliknięciem w obrębie edytowanego dokumentu, przechodzimy do dalszej edycji tekstu. Jeżeli zajdzie potrzeba ponownego zastosowania symbolu paragrafu lub innego symbolu w miejscu ustawienia kursora, klikamy na okno Symbol, wybieramy myszką określony symbol i klikamy przycisk Wstaw na dole okna.

Sposób 3

Definiujemy klawisz skrótu dla danego symbolu, z którego będziemy korzystać w trakcie pisania dokumentu. Ta metoda jest najbardziej wygodna w momencie gdy dany symbol wykorzystujemy wielokrotnie w dokumencie.
Definiowanie klawisza skrótu na przykładzie symbolu paragrafu w MS Word 2007:
- Wybieramy zakładkę (wstążkę) Wstawianie,
- z prawej strony wybieramy Symbol i Więcej symboli,
- wyszukujemy w oknie nasz symbol, tu pragraf w czcionce Times New Roman,
- na dole klikamy przycisk Klawisz skrótu,
- w nowootwartym oknie klikamy myszą w polu Naciśnij nowy klawisz skrótu,
- wybieramy odpowiadający klawisz skrótu, np. Ctrl+P,
- zatwierdzamy wybór klikając klawisz Przypisz w lewym dolnym rogu okna.
Od tej pory możemy wstawiać nasz nowy symbol wciskając zdefiniowaną kombinację klawiszy, tu: Ctrl+P

Jak odczytać dokument napisany w MS Word 2007 we wcześniejszych wersjach MS Worda

Domyślnym formatem zapisywania dokumentów w MS Word 2007 jest DOCX.
Niestety format ten jest niedostępny we wcześniejszych wersjach MS Word.
To powoduje, że mając drugi komputer z jakąkolwiek wcześniejszą wersją MS Word nie mamy możliwości odczytania doumentu zapisanego w formacie DOCX.
Rozwiązań problemu jest kilka:
1. zapisanie tworzonego dokumentu w MS Word 2007 w formacie DOC
2. zainstalowanie na komputerze nie posiadającym MS Word 2007 darmowego oprogramowania OpenOffice lub LibreOffice i odczytanie dokumentu w tym programie
3. zaintalowanie dodatku Microsoftu do konwertowania dokumentów DOCX we wcześniejszych wersjach MS Word do formatu DOC

Najprostrzym rozwiązaniem jest rozwiązanie pierwsze. Możemy je wykonać na dwa sposoby:
1. za każdym razem gdy tworzymy nowy plik wybieramy z ikony w lewym górnym rogu MS Word 2007 menu Zapisz jako a następnie Dokument programu Word 97-2003
2. ustawiamy domyślne zapisywanie dokumentu w formacie worda 97-2003. Wykonujemy to następująco:
- klikamy ikonę w lewym górnym rogu MS Word 2007
- na dole otworzonego okna klikamy przycisk Opcje programu WORD
- w oknie opcji wybieramy z lewej strony Zapisywanie
- z prawej strony okna w pierwszej linii Zapisz pliki w tym formacie zamiast Dokument programu Word (#.docx) wybieramy Dokument programu Word 97-2003 (*.doc)
- zatwierdzamy wybór przyciskiem OK na dole okna

W podobny sposób modyfikujemy format zapisywanych plików w MS Excell 2007 oraz w MS PowerPoint 2007.

W MS Word 2010 sytuacja jest podobna. Różnica wynika ze zmian wprowadzonych w nowej wersji. Okrągłą ikonę w lewym gólnym rogu okna Worda zastąpiła zakładka Plik znajdująca się z lewej strony edytora.
Klikamy Plik, następnie na liscie rozwijanej z lewej strony na dole wybieramy Opcje. Otwiera się okno opcji i dalej postępujemy tak samo jak w MS Word 2007:
- z lewej strony wybieramy Zapisywanie,
- w otwartym oknie wybieramy pierwszą pozycję od góry, tj. Zapisz pliki w tym formacie i z listy rozwijalnej wybieramy Dokument programy Word 97-2003 (*.doc).
- Po zatwierdzeniu wyboru przyciskiem OK na dole okna mamy od tej chwili każdy nowy plik zapisany w formacie *.DOC

Jeśli w Outlook Express nie działa wysyłanie poczty

Jeżeli w Outlook Express po domyślnej konfiguracji nie działa wysyłanie poczty, to odpowiedzialna jest za to zmiana domyślnego portu poczty wychodzącej (SMTP).
Aby sprawdzić i zamienić port SMTP należy wykonać następujące czynności:
1. Otwórz Outlook Express
2. Wybierz menu Narzędzia a następnie Konta
3. W oknie wybrać u góry zakładkę Poczta
4. Kliknąć dwukrotnie na nazwie niedziałającego konta lub kliknąć raz (podświetlnić nazwę konta) i wybrać przycisk Właściwości z prawej strony okna
5. W oknie, które się otworzy wybrać ostatnią zakładkę Zaawansowane
6. W polu Poczta wychodząca (SMTP) zamiast 25 wpisać 587
7. Potwierdzić zmiany przyciskiem OK na dole okna
8. Sprawdzić czy poczta działa wysyłając do siebie (na swój e-mail) wiadomość testową

Jak najprościej wstawiać symbol paragrafu i inne symbole w programie Word

Są prace dyplomowe i dokumenty, w których dość często powtarzają się symbole takie jak § lub °C. Wielokrotnie wybieranie takiego symbolu z odpowiedniej listy jest męczące i irytujące. Są jednak sposoby na to, aby tę czynność uprościć. W tym celu można wykorzystać klawisz skrótu lub autokorektę.

W wielu dokumentach, w tym w pracach dyplomowych, licencjackich i magisterskich występują symbole, których nie zobaczymy na klawiaturze komputera. Ich wstawienie jest bardzo proste.

Aktywujemy zakładkę: Wstawianie, a w niej otwieramy okno: Symbol.

Znajduje się w nim zestaw ostatnio używanych symboli oraz przejście do ich pełnego zbioru: Więcej symboli.

Wstawianie z listy symboli

Wstawienie symbolu następuje po kliknięciu znak wybrany z listy symboli często używanych lub po wybraniu symbolu ze zbioru: Więcej symboli i kliknięciu klawisza: Wstaw.

Kliknięcie belki: Więcej symboli otwiera znane z poprzedniej wersji Worda okno: Symbol. Jego treść jest podzielona na dwie zakładki.

Pierwsza zakładka: Symbole umożliwia wstawienie znaków dostępnych w zbiorze czcionek programu Word (tu w okienku czcionka jest otwarta grupa Symbol, jednak jeśli nie znajdziemy odpowiedniego symbolu w tej grupie, możemy otworzyć inną, np. Arial albo Times New Roman). Możemy też wybrać symbol rysunkowy spośród zebranych w grupach czcionek nazwanych: Webdings lub Windings.

Wybrany znak pojawi się zawsze w miejscu, gdzie wstawiony jest kursor.

Druga zakładka: Znaki specjalne zawiera niewielki zbiór znaków wybranych spośród wszystkich. Znajduje się tu między innymi znaczek paragraf (tu nazwany sekcją).

Znaki te można wstawić tak jak inne poprzez wybranie polecenia Wstaw.

Wstawianie poprzez użycie klawisza skrótu

Klawisz skrótu (tak nazwany, choć na ogół jest to kombinacja klawiszy) może być przypisany przez program Word. Jeśli tak jest, zobaczymy go w dole okna Symbole lub po prawej stronie wybranego symbolu w oknie Znaki specjalne.

W umieszczonym powyżej oknie widać, że jeśli chcielibyśmy wstawić do tekstu znak entera (tak, żeby był widoczny w druku), to możemy użyć skrótu: Alt + 0182, czyli musimy wcisnąć lewy Alt i trzymając klawisz, wystukać na klawiaturze numerycznej 0182.

Jeśli chodzi o zakładkę: Znaki specjalne, to obok niektórych znaków pojawiają się skróty umożliwiające ich wstawienie z klawiatury.

Przykład:

Znaczek wielokropka można wstawić, wciskając jednocześnie klawisz ALT i CTRL oraz klawisz z kropką (zapis: Alt+Ctrl+.).

Nie wszystkie znaki mają skróty przypisane przez program Word. Możemy taki skrót wymyślić sami, jeśli jakiś znak powtarza się często, a nie odpowiada nam każdorazowe przechodzenie do zakładki: Wstawianie i menu: Symbol.

Jak przypisać skrót jakiemuś znakowi zobaczymy na przykładzie znaku nieskończoność.

Z zakładki: Symbole wybieramy odpowiedni znak, po czym klikamy w: Klawisz skrótu. Otwieramy tym samym okno: Dostosowywanie klawiatury.

Naciskamy proponowany klawisz skrótu. W tym przypadku próbujemy ALT+CTRL+N (znak plus oznacza, że wszystkie klawisze musimy przytrzymać jednocześnie; N warto byłoby wybrać, żeby łatwo było zapamiętać: tutaj to pierwsza litera wyrazu nieskończoność). Po wciśnięciu tej kombinacji klawiszy pojawia się ona w okienku: Naciśnij nowy klawisz skrótu.

Jak widzimy jednak, poniżej pojawił się komunikat: Aktualnie przypisany do:….. W takim przypadku najlepiej zrezygnować z skrótu i wybrać nowy. Próbujemy na przykład CTRL+ALT+L.

Po wpisaniu tej kombinacji klawiszy otrzymujemy informację, [nie przypisany], więc możemy użyć tego skrótu. Klikamy w klawisz: Przypisz.

Wybrany skrót pojawił się w oknie: Bieżące klawisze. Teraz wystarczy zamknąć to okno i już możemy w tekście posługiwać się skrótem, ilekroć będziemy chcieli wstawić symbol nieskończoności.

Oczywiście przypisany skrót można w każdej chwili zastąpić innym skrótem lub zupełnie go zlikwidować (korzystając z polecenia: Usuń w oknie: Dostosowywanie klawiatury).

Wstawianie symbolu przy wykorzystaniu Unicode

Wszystkie znaki mają swoje kody (w różnych standardach). Wiele z nich można wstawić w następujący sposób: Z klawiatury numerycznej wpisujemy kod znaku (szesnastkowy; widoczny w oknie: Symbol po zaznaczeniu znaku), a następnie wciskamy jednocześnie klawisz ALT oraz X (ALT+X). Niestety, po pierwsze nie we wszystkich przypadkach to działa, po drugie, trzeba zapamiętać kod znaku. Sama bardzo rzadko korzystam z tej możliwości.

Wstawianie symbolu przy użyciu autokorekty

To bardzo przydatny sposób wstawiania symbolu. Opiszę go na przykładzie często stosowanego znaku paragrafu. Nie ma go w klawiaturze, więc wstawia się go poprzez: Wstawianie, Symbol lub ze skrótu klawiaturowego. Jednak, gdy znak § występuje wielokrotnie, konieczność każdorazowego przechodzenia przez kolejne okna trochę irytuje. Można znak skopiować i za każdym razem wklejać, ale po zamknięciu komputera znak znika ze schowka. Najlepiej więc w takim przypadku wykorzystać możliwości autokorekty.

Wymyślamy sobie jakiś skrót literowy łatwy do zapamiętania. Można użyć na przykład fragmentu wyrazu paragraf: parag.

Otwieramy znane już okno: Symbol i wyszukujemy znaczek § (jest w zbiorze Times New Roman).

Następnie klikamy na przycisk Autokorekta (w oknie: Symbol). Znaczek § zobaczymy w oknie dialogowym: Na. Kursor miga w oknie dialogowym: Zamień. Tam wpisujemy parag, a następnie sprawdzamy, czy zaznaczona jest opcja Sformatowany tekst. Jeśli tak, zatwierdzamy nasze polecenie przyciskiem: Dodaj i zamykamy okno przez OK. Odtąd za każdym razem, gdy wpiszemy parag, ten skrót automatycznie zamieni się w symbol §. Jest to bardzo wygodne. Podobnie możemy sobie ustalić skrót na stopień Celsjusza , na przykład tak, że skrót stoc. program automatycznie zamieni na °C. Oczywiście wtedy do znaku ° w oknie: Autokorekta trzeba dopisać C.

Można stosować dowolne skróty literowe, ale trzeba pamiętać, żeby nie były to całe wyrazy, bo program zamieni je na symbol zawsze, nawet jeśli nie będziemy tego chcieli.

Na podstawie artykułu Alicji Kaszyńskiej Jak najprościej wstawiać symbol paragrafu i inne symbole w programie Word (przydatne nie tylko w pracach dyplomowych, licencjackich i magisterskich)

Twarda spacja w programie Word

Twarda spacja pomoże pozbyć się jednoliterowych wyrazów na końcu linii oraz połączyć liczby z jednostkami. Można ją wstawić automatycznie, już po napisaniu pracy, artykułu lub jakiegokolwiek innego dokumentu.

W edytorach tekstów, w tym w programie Word, znajdują się bardzo przydatne funkcje, które nie są powszechnie znane. Należy do nich między innymi możliwość wstawiania twardej spacji.

Co to jest twarda spacja?

Spacją, nazywaną miękką, posługują się wszyscy. Jest to puste miejsce, które oddziela od siebie wyrazy lub symbole. Twarda spacja na pozór wygląda tak samo. Poniżej znajduje się rycina pokazująca różnicę w oznaczeniu spacji miękkiej i twardej za pomocą znaków niedrukowalnych.

Spacja miękka jest oznaczana kropką między wyrazami, spacja twarda zaś – kółeczkiem przypominającym znak stopnia.

Spację twardą stosujemy wtedy, jeśli chcemy, żeby bez względu na układ tekstu dwa wyrazy nigdy nie zostały rozdzielone, Word traktuje je wówczas jak jeden wyraz, choć na ekranie widzimy dwa. Na przykładach widać, jakiego typu są to wyrażenia:
1) wyrażenia przyimkowe składające się z przyimka jednoliterowego lub spójnika jednoliterowego i innej części mowy, np. w potrzebie, z Wami, o problemie, i zasmażka, a inni;
2) wyrażenia składające się z liczby i jednostki, np. 1972 rok, 22 kg, 4 m, 5 ton.
Dzięki użyciu twardej spacji nigdy na końcu linijki nie pozostanie wyraz jednoliterowy typu: i, o, a, w. Podobnie jednostka (rok, kg) nigdy nie zostanie przez program przeniesiona do następnej linijki bez poprzedzającej jej liczby.

Dlaczego nie korzystać z entera, aby przenieść jednoliterowe przyimki (albo spójniki) lub liczby do następnej linijki?

O tym, żeby wyrazów jednoliterowych nie zostawiać na końcu linijki oraz nie przenosić do następnej jednostek pisanych przy liczbach wiedzą wszyscy i wszyscy sobie jakoś radzą. Niestety, najczęściej za pomocą entera (albo – co też nie jest najlepszym wyjściem – poprzez dodanie wielu spacji w miejsce jednej). Wydawać by się mogło, że to żadna różnica. A jednak! Jeśli używamy entera, to po dopisaniu czegokolwiek do akapitu, tekst nam się rozjedzie.

W jaki sposób wstawiać twardą spację?

Twardą spację wstawiamy za pomocą kombinacji klawiszy: CTRL+SHIFT+SPACJA.

W wielostronicowych pracach bardzo trudno dostrzec wszystkie miejsca, gdzie rozdzielone są liczby od jednostek. Równie trudno wybrać wszystkie wyrazy jednoliterowe z końca linii. Proponuję więc po skończeniu wpisywania tekstu i po jego redakcji automatycznie wstawić twarde spacje korzystając z funkcji: Zamień w zakładce: Narzędzia główne.

Przykład:

W pasku: Znajdź wpisujemy sekwencję:
[SPACJA] w [SPACJA]

W pasku: Zamień na wpisujemy sekwencję:
[SPACJA] w [CTRL+SHIFT+SPACJA]

Wybieramy polecenie: Zamień wszystko i możemy być pewni, że literka „w” zostanie związana z następującym po niej wyrazem twardą spacją. Następnie wstawiamy w miejsce „w” inne jednoliterowe wyrazy (a, i, z, o, u).

Podobnie możemy zrobić z występującymi w pracy jednostkami.

Przykład:

W pasku: Znajdź wstawiamy sekwencję:
[SPACJA] kg

W pasku: Zamień na wstawiamy sekwencję:
[CTRL+SHIFT+SPACJA] kg

Powtarzamy tę czynność ze wszystkimi użytymi przez nas jednostkami.

na podstawie artykułu Alicji Kaszyńskiej Twarda spacja w programie Word – bardzo przydatny drobiazg (nie tylko dla piszących prace dyplomowe i magisterskie)