środa, 4 maja 2011

Virtual PC – zmniejszenie wielkości pliku obrazu .VHD

Po utworzeniu wirtualnej maszyny w programie Virtual PC podczas pracy i po instalowaniu aktualizacji i nowego oprogramowania następuje systematyczne zwiększanie wielkości pliku obrazu. Może on osiągnąć nawet kilkadziesiąt GB, gdy tymczasem nasza partycja ma zajętość rzędu kilku, kilkunastu GB. Wynika to z tego, że na kolejne pliki jest rezerwowana wolna przestrzeń, natomiast przestrzeń wcześniej zajęta i zwolniona jest traktowana przez Virtual PC jako przestrzeń zarezerwowana.
Co możemy zrobić aby zmniejszyć nasz plik .VHD z obrazem?
Aby kompresja pliku .VHD była jak najbardziej efektywna należy wykonać kilka czynności:
a. Wyczyścić nasz dysk ze zbędnych śmieci
b. Zdefragmentować całą partycję, np. programem Defraggler (http://www.piriform.com/defraggler) lub innym o podobnym działaniu
c. uruchomić dodatkowe narzędzie instalowane razem z Virtual PC: Virtual Disk precompactor.iso.
Robi się to następująco:
z menu Virtual PC (przy uruchomionej maszynie) wybieramy CD, następnie Capture ISO Image… i następnie wybieramy c:\Program Files\ Microsoft Virtual PC\Virtual Machine Additions\Virtual Disk Precompactor.iso potwierdzamy wybór i czekamy na wykonanie operacji.
W zależności od parametrów naszego kompa i od wielkości pliku .VHD operacja może potrwać od kilku do kilkunastu minut. Wynikiem tej operacji jest odblokowanie niewykorzystywanej pamięci wewnątrz pliku .VHD i przygotowanie jej do usunięcia w operacji kom paktowania.
d. po wykonaniu prekompaktowania zamknąć wirtualną maszynę.
e. Otworzyć okno Virtual PC Console i następnie wybrać menu File, następnie Virtual Disk Wizard, później Next, następnie Edit an existing virtual disk i wybrać plik z naszym obrazem .VHD -> wybrać Compact it -> Next i poczekać na wykonanie kompaktowania.
Jeżeli prawidłowo wykonaliśmy wcześniejsze czynności to po kompaktowaniu wielkość naszego pliku .VHD będzie nieco większa niż rzeczywista ilość GB wykazywana przy sprawdzeniu wielkości dysku C: wirtualnej maszyny. Możemy w ten sposób zaoszczędzić nawet kilkanaście GB przestrzeni dyskowej.

Przydatne skróty klawiszowe w MS Windows

Windows+L - blokuje system. Przydatny kiedy musisz na chwilę opuścić swoje stanowisko pracy
Windows+R - włącza funkcję Uruchamianie
Windows+E - uruchamia systemowy Eksplorator
Windows+D - ukrywa wszystkie okienka i programy i pokazuje zawartość pulpitu
Alt+Print Screen - sam przycisk Print Screen wykonuje zrzut ekranowy, a kombinacja wymienionych klawiszy rejestruje wyłącznie aktywne okienko
Ctrl+Shift+N - używaj tej kombinacji klawiszy w dowolnym miejscu Eksploratora Windows gdy zechcesz stworzyć Nowy folder
F1 - uzyskuje pomoc dotyczącą systemu bądź programu z aktywnego okna

Wszystkie właściwości z pełnymi uprawnieniami w jednym miejscu na pulpicie

Jeżeli chcesz mieć dostęp do wszystkich ustawień konfiguracyjnych systemu Windows 7 stwórz nowy folder na pulpicie i jako jego nazwę wpisz poniższy ciąg znaków:
GodMode.{ED7BA470-8E54-465E-825C-99712043E01C}
Po zatwierdzeniu ikona zmieni swój wygląd.
Gdy klikniesz dwukrotnie na ta ikonę, otworzy się nowe okno, w którym będziesz miał kilkaset pozycji. Są one pogrupowane według zastosowania. Podwójne kliknięcie na którąkolwiek z pozycji powoduje otworzenie nowego okna umożliwiającego modyfikację danych parametrów bądź właściwości systemu.
UWAGA
Dokonuj zmian z uwagą. W innym przypadku możesz doprowadzić nawet do ciężkiego uszkodzenia systemu co może się wiązać z jego reinstalacją.

Ikona komputera na pulpicie

Jeżeli z jakiegoś powodu zniknęła nam z pulpitu ikona Komputer lub ją usunęliśmy to klikamy menu Start i najeżdżamy na Komputer. Klikamy prawym klawiszem i wybieramy Pokaż na pulpicie.

Jak zmienić domyślne położenie folderu Dokumenty wywoływanego za pomocą ikony Dokumenty?

Jeżeli chcesz zmienić domyślne położenie folderu Dokumenty wywoływanego za pomocą ikony Dokumenty (dawniej Moje dokumenty) w menu Start należy otworzyć menu Start, najechać kursorem na Dokumenty, kliknąć PRAWYM klawiszem i wybrać Właściwości. W oknie, które się pokaże wybieramy przycisk Uwzględnij folder… i wybieramy folder (np. folder DANE na dysku D:), który chcemy wykorzystywać jako przechowalnię naszych dokumentów. Po zatwierdzeniu pokaże się on na liście powyżej. Klikany na niego. Poniżej uaktywnia się klawisz Ustaw lokalizację zapisu (inaczej ustaw domyślny folder zapisu). Klikamy na niego. U góry z lewej znak v pojawi się przy naszym folderze. Oznacza to, że nasz folder został ustawiony jako domyślny folder zapisu dokumentów. Teraz możemy usunąć z tej listy dotychczasowy folder dokumentów (c:\użytkownicy\user\Moje dokumenty). Klikamy na nazwę tego folderu. Klikamy na przycisk Usuń. W oknie powyżej został tylko nasz nowy folder na dokumenty. Po wszystkim zatwierdzamy nasze zmiany klikając OK. na dole okna. Analogicznie możemy zmienić foldery przechowywania muzyki i obrazów.

Dosuwanie okien aplikacji w Windows 7

1. Porównywanie dokumentów w Microsoft Word itp.
Jeżeli chwycisz belkę tytułu okna lewym klawiszem myszy i przeciągniesz ją na jedną z bocznych krawędzi ekranu a następnie puścisz klawisz to dane okno zajmie dokładnie połowę ekranu od tej krawędzi. W ten sposób możesz mieć dwa otwarte okna aplikacji umieszczone obok siebie niezachodzące na siebie. Przydatne np. przy porównywaniu dokumentów albo przy jednoczesnej pracy z dwoma dokumentami.

2. Łatwa maksymalizacja okna w Windows 7
Jeżeli chwycisz belkę tytułu okna lewym klawiszem myszy i przesuniesz ją do górnej krawędzi ekranu, to okno programu powiększy się na cały ekran. Działanie to jest identyczne z kliknięciem na ikonę Maksymalizuj w lewym górnym rogu okna aplikacji i z dwukrotnym kliknięciem na belce tytułu